نمایشگاه هنر قلمکاری در دوران قاجار و پهلوی در سعدآباد برگزار می‌شود از تاریخ ۱۳ تا ۲۷ تیر ماه ۱۳۹۷، نمایشگاه “هنر قلمکاری در دوران قاجار و پهلوی” به مدت […]

نمایشگاه هنر قلمکاری در دوران قاجار و پهلوی در سعدآباد برگزار می‌شود

از تاریخ ۱۳ تا ۲۷ تیر ماه ۱۳۹۷، نمایشگاه “هنر قلمکاری در دوران قاجار و پهلوی” به مدت دو هفته در موزه پوشاک سلطنتی واقع در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد برگزار می شود.

به گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط عمومی مجموعه فرهنگی‌تاریخی سعدآباد، در این نمایشگاه نمونه هایی از آثار قلمکاری نفیس از دوره قاجار مربوط به قرن سیزده ه.ش شامل لباس بچه گانه، کلاه، رومیزی و پرده های قلمکار از نادیده های آرشیو موزه مردم شناسی سابق و همچنین چند اثر از دوره ی پهلوی شامل کت و چندین پیراهن که تاکنون در مخزن موزه نگهداری می شده برای اولین بار به نمایش در می آید.

هنر قلمکاری در اصل نوعی طرح اندازی بر روی پارچه های پنبه ای است. در این هنر، طرحهایی را بصورت دستی توسط مهرهای چوبی طرح دار روی پارچه رسم می کنند.
این هنر را بدین دلیل «قلمکار» می‌خوانند که در گذشته ی دور با قلم بر روی پارچه‌های پنبه ‌ای (و احتمالاً ابریشمی) طرح‌های مورد نظر را نقاشی و سپس با مواد شیمیایی ویژه‌ای نسبت به تثبیت رنگ‌ها اقدام می‌کردند، لیکن به دلیل فقدان هماهنگی لازم بین نقوش و نیز از آنجا که این کار مستلزم صرف وقت فراوانی بود تکامل تدریجی قلمکار سازی باعث شد تا برای دسترسی به تولید بیشتر و همچنین ایجاد هماهنگی و یکنواختی نقوش، استفاده از مهرهای چوبی جایگزین استفاده از قلم شود و برای استفاده عمومی از پارچه‌های قلمکار، نقش اندازی بر روی کتان، چلوار، کرباس و سایر انواع پارچه نیز رواج یابد.

ساختمان موزه پوشاک سلطنتی، در واقع کاخ تابستانی شمس پهلوی (خواهر تنی محمدرضا پهلوی) است که در سال ۱۳۱۴- ۱۳۱۸ ه.ش ساخته شده است.

این کاخ با مساحتی حدود ۲۶۰۰ متر مربع شامل: دو طبقه و یک زیرزمین است که پس از نقل مکان شمس پهلوی به مهرشهر کرج به مکانی برای نگهداری اشیاء و ظروف قیمتی تبدیل شد و در ۱۳۷۳ به موزه مردم شناسی، در ۱۳۸۸ با تغییر کاربری به موزه تاریخ معاصر تبدیل شد و هم اکنون نیز با عنوان “موزه پوشاک سلطنتی” محلی برای نمایش پوشاک دربار پهلوی و اقوام ایران زمین است.

درباره خبرگزاری